Temsilcilik

İslam İşbirliği Teşkilatı nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilciliği, 24 Temmuz 2015 tarihinde Cidde’de kurulmuş ve faaliyetlerine geçici ofisini oluşturduğu Cidde Radisson Blu Hotel’de başlamıştır.

Büyükelçi Daimi Temsilci Salih Mutlu Şen, Güven Mektubunu, 2 Ağustos 2015 tarihinde İİT Genel Sekreteri Iyad Ameen Madani’ye sunmuştur.

Daimi Temsilcilik, Cidde’nin Al Zahra semtindeki kalıcı hizmet binasına, 25 Aralık 2015 tarihinde taşınmıştır.

Daimi Temsilciliğimizin temel görevi, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini İslam İşbirliği Teşkilatı nezdinde nezdinde temsil etmek, Türkiye ile İİT arasındaki ilişkileri yürütmek, İİT kurumlarıyla işbirliği ve iletişimi sağlamak, İİT organlarının çalışmalarına katkı ve katılım sağlamaktır. Daimi Temsilcilik Türkiye’nin İİT ile tüm siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel, mali, diplomatik ve protokol alanlarında ilişkilerini yürütmekten sorumludur.

İİT tanımı, en başta asli İİT organları olan İİT İslam Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi ile Dışişleri Bakanları Konseyi’ni kapsamaktadır. İİT’nin kurumları ise, Cidde’deki İİT Genel Sekreterliği, Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu, İslami Dayanışma Fonu, İslam Haber Ajansı, İslam yayıncılar Birliği, İslam Fıkıh Akademisi gibi asli veya alt kurumları, İslam Gemi Adamları Teşkilatı, İslam Başkentler ve Kentler Teşkilatı gibi ilgili kurumları ve ayrıca İslam Kalkınma Bankası gibi uzmanlık kurumlarını kapsamaktadır. Daimi Temsilciliğimiz Cidde’nin dışında ülkemiz dahil Fas’tan Pakistan’a kadar çeşitli ülkelere yayılmış İİT kurumlarıyla da ilişki ve işbirliği yapabilmektedir. Daimi Temsilciliğimiz kuruluncaya kadar İİT’yle ilgili konular Riyad Büyükelçiliğimiz ve Cidde Başkonsolosluğumuzca yürütülmekte idi. 24 Temmuz 2015’ten itibaren İİT’yle ilgili tüm yetki ve görevler Daimi Temsilciliğimize geçmiştir. Gerek Riyad Büyükelçiliğimizin gerek Cidde Başkonsolosluğumuzun İİT arşivleri devralınmıştır.

Daimi Temsilciliğimiz İİT’nin bir parçası değildir. Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil etmek ve çıkarlarını takip etmekle görevli olan Türkiye’nin bir diplomatik temsilciliğidir. Daimi Temsilciliğimiz Büyükelçi Daimi Temsilci tarafından yönetilmektedir